Hazine Müşteşarlığı’nca belirlenen Sigorta Şirketleri teminat limitleri Trafik Sigortası ürünlerinin fiyatlandırmasını, Sigorta Şirketleri kendi istatistiklerini baz olarak yapmaktadırlar. Bundan dolayı bir Sigorta Şirketi bazı marka model araçlarda daha ucuz fiyat teklifi verirken, bazı marka model araçlarda daha pahalı fiyat teklifi vermektedirler. Araç sahipleri  fiyat farklılıklarını  çeşitli teklifler alarak  uygun poliçeye kavuşabilirler.

.

Trafik Sigortasın işlemlerinde verilen teminatlar ve limitler tüm sigorta şirketlerinde aynıdır. Farklılık sadece sigortalama fiyatlarında ve ödeme koşullarında değişkenlikler göstermektedir. 

.

Trafik Sigortası, sadece üçüncü şahıslara verilen zararları karşılar, yani kendi aracının hasarını ödemez, arabana tam koruma sağlamak için kasko sigortası yaptırman gerekir.

.

Zorunlu bir sigorta olup, yapılan trafik kontrollerinde sigortası olmayan araçlar sigorta yapılana kadar trafikten men edilir, ayrıca para cezası uygulanır. Sigortası olmayan araçların fenni muayeneleri yapılmaz.

.

Kazaya karışan motorlu aracın saptanamaması durumunda kişiye gelen bedeni zararlar, Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası yaptırmaksızın trafiğe çıkarılan motorlu aracın kişilere verdiği bedeni zararlar, çalınmış veya gasp edilmiş motorlu aracın kişilere verdiği bedeni zararlar için, kazanın meydana geldiği tarihte geçerli zorunlu mali sorumluluk sigortasına göre bedeni zararlar için ödenecek tazminat tutarları Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği bünyesinde bulunan Karayolları Trafik Garanti Fonu Hesabı tarafından gerekli belgelerle başvuran hak sahiplerine ödenir.

.

Trafik poliçesi poliçe vadesinden sonra yaptırılırsa hasarsızlık indirimi devam eder, fakat poliçe bitiş tarihinden itibaren her 30 gün için %5 zamlı prim uygulanır. Ayrıca unutma ki, herhangi bir trafik kontrolünde trafik poliçen olmadığı için aracın bağlanabilir ve trafik cezası alırsın. Ama poliçen olmadığı için 3. Şahıslara vereceğin zararları kendi cebinden karşılamanın maliyetinin yanında bu cezalar çok küçük kalabilir.

.