Eğer kiracı olarak oturuyorsanız sadece eşyalarını ve elektronik cihazlarını da sigorta ettirmeniz mümkündür. Ayrıca 3. Şahıslara karşı sorumluluklarını da güvence altına alabilirsiniz. Kiracı mali mesuliyet teminatı ile eve vereceğin zararlar nedeniyle ev sahibine karşı olan sorumlulukarını sigortalayabilirsin. Komşu mali mesuliyet teminatı ile de örneğin evini su bastığında yada bir yangın durumunda komşunun evine verebileceğin zararlara karşı koruma sağlayabilirsin.

.

Kiracıysan boya, badana ve dekorasyon teminatı alarak, yaşadığın eve yaptığın yatırımı koruma altına alabilirsin. Aldığın poliçenin özel şartlarında bu teminatın olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

.

Yaşadığınız apartmanın ortak alanlarının size düşen payı Konut Sigorta poliçene dahildir. Bu alanlarda olabilecek hasarlar için de bir koruman olduğunu unutma.

.

Konut poliçeleri sadece evine değil, poliçe şartlarına bağlı olarak ailene ve ev sakinlerinin diğer kişilere vereceği zararlara da teminat sağlar. Teminatların detaylarını görmek için poliçe özel şartlarını gözden geçirmelisiniz.

.

Evin sahibiyseniz, Konut poliçen için bina bedelini saptarken satış bedelini değil, yeniden inşa bedelini hesaplamalısın. Hasar anında ödenecek tutar binayı aynı arsa üzerinde benzer kalite malzeme ile tekrar yapmanın bedelidir.

.

Bina bedelini tespit ederken, Bayındırlık ve İskan Bakanlığının açıkladığı yapı birim maliyetleri üzerinden hesaplama yapabilirsin. Yapı metrekare birim maliyetleri evinin özelliğine, bina yüksekliğine göre değişir. Yapman gereken tek şey, evinin özelliğine uygun m2 birim maliyetini seçerek, evinin metrekaresi ile çarpmak. Bu şekilde ulaştığın rakamı bina bedelin olarak saptayabilirsin.

.

Konut poliçenin eşya bedelini saptarken giyim, kuşam ve aksesuar bedeli için daha ayrıntılı hesapla. Gardrobunu yeniden ne kadar para harcayarak oluşturabileceğini düşün, bu miktar seni bile şaşırtacak kadar yüksek olabilir.